dufrat3

 

reklama desperado 780x120px

Partnerzy

podkarpacie
ustrzyki
besko
ebukowsko-jpg
izagorz-jpg
etyrawa-jpg
ekomancza-jpg
lesko
zarszyn
brzozow
wbieszczadach.net
wsanok
 

Zostań

Zostań fotoreporterem ezarszyn.pl Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!
Kontakt z redakcją:

E-mail: redakcja@ezarszyn.pl

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 

Pod patronatem

LOGO ORKIESTRY

logo posada

Reklama

Na podkarpaciu w miesiącu styczniu odbywały się X Obchody Międzynarodowego ·Dnia Pamięci o ofiarach Holokaustu

herbNa terenie Naszej gminy uroczystości odbyły się dnia 26 stycznia 2018 r. w miejscu upamiętnienia rozstrzelanych żydów w Zarszynie, w nowosielskim lesie oraz w Domu Kultury w Nowosielcach.

X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o ofiarach Holokaustu w gminie Zarszyn odbywały się pod patronatem Pana Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla a Organizatorami obchodów byli:

 1. Wójt Gminy Zarszyn
 2. Sołectwo Zarszyn
 3. Ochotnicza Straż Pożarna w Nowosielcach
 4. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach
 5. Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego
 6. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
 7. Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Rzeszowie
 8. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
 9. Podkarpackie Kuratorium Oświaty
 10. Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli
 11. Wspólnota Drzewo Oliwne

Celem obchodów jest propagowanie pamięci o Ofiarach Holokaustu poprzez upamiętnienie miejsc po masowych mordach na ludności żydowskiej. A także pamięć o osobach ratujących Żydów od śmierci podczas II wojny światowej. 

Czym był Holokaust?

Dyskryminacja Żydów rozpoczęła się po dojściu Hitlera do władzy w styczniu 1933 r. Wielu historyków uważa, że ta data wyznacza początek ery Holokaustu. Holokaust był w historii ludzkości najbardziej zbrodniczym okresem, określany mianem ludobójstwa.

Wśród mieszkańców naszej gminy byli ludzie, którzy mimo wielkiego zagrożenia życia i strachu zachowali się bardzo bohatersko i pomagali żydom. Dwie rodziny otrzymały Odznaczenie Sprawiedliwy wśród narodów świata. Jest to rodzina Laskowskich z Zarszyna i Wolańskich z Jaćmierza. Odznaczenie Sprawiedliwy wśród Narodów świata przyznawane jest przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie. Warto nadmienić, że jest to największe izraelskie Odznaczenie przyznawane jest osobom i rodzinom, pochodzenia nie żydowskiego, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów z Holokaustu podczas II wojny światowej.

Osoby odznaczone otrzymują specjalnie wybity medal noszący imię i nazwisko tej osoby, dyplom honorowy, i przywilej wpisania nazwiska na Murze Honorowym w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jad Waszem. Na medalu i dyplomie widnieje napis, „ Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. Judaizm naucza, „Jeżeli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak jakby zniszczył cały świat. A jeżeli człowiek ratuje jedno życie to jest tak jak gdyby uratował cały świat”.

W spotkaniu, które otworzył Sekretarz Gminy Zarszyn pan Andrzej Piotrowski a prowadziła pani Beata Nawalaniec uczestniczyli zaproszeni goście w tym goście narodowości Żydowskiej pani Judit Elkin z USA, która uniknęła zagłady dzięki ucieczce z rodzicami do ZSRR, pani Lea Dror Batalion z Uniwersytetu z Hajfy, pani Rachel Chen mieszkająca obecnie w Izraelu, które opowiadały o swoim powiązaniu z Polską i o tragicznych losach swojej rodziny w okresie wojennym i latach powojennych. Ponadto gościliśmy panią dr Beatę Wasser z Europa Universität Viadrina Frankfurt, Zentrum für Interdisziplinäre Polenstudien, która wspominała jak jej rodzina ratowała Żydów w Cisnej w okresie Holokaustu Natomiast pani Joanna Potaczek z Uniwersytet Rzeszowskiego wygłosiła prelekcje nt. „Żydzi na ziemi sanockiej w czasie II wojny światowej”. Pan Roman Wojtuń  opowiadał o historii swojej rodziny z Haczowa w powiązaniu z losem rodzin żydowskich. 

W spotkaniu uczestniczył też pan Marcin Krowiak – historyk z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, który przygotował wystąpienie na temat: „ Judaika w sanockim skansenie”. O swojej pracy dotyczącej zbierania informacji o ludności żydowskiej w Nowosielcach opowiadała pani Agata Kozieradzka.

Uroczystościom w Sali Domu Kultury towarzyszyła okolicznościowa wystawa przygotowana przez uczniów ZSCKR w Nowosielcach pod kierunkiem pani Urszuli Małek. Uczestnicy spotkania mieli możliwość degustowania dań kuchni żydowskiej, które przygotowane zostały przez Panie ze Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich „Gniewoszanki”.

 

Galeria znajduje się TU

UG Zarszyn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież