fotovideo

 

reklama desperado 780x120px

bikemotoportale

Partnerzy

podkarpacie
ustrzyki
besko
ebukowsko-jpg
izagorz-jpg
etyrawa-jpg
ekomancza-jpg
lesko
zarszyn
brzozow
wbieszczadach.net
wsanok
 

Zostań

Zostań fotoreporterem ezarszyn.pl Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!
Kontakt z redakcją:

E-mail: redakcja@ezarszyn.pl

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 

Pod patronatem

LOGO ORKIESTRY

logo posada

Reklama

VII BESKIDZKI RAJD PIESZY ŚLADAMI DWÓCH KARDYNAŁÓW już w tę sobote !!!

5 sierpnia 2017 r. odbędzie się VII Rajd Śladami Dwóch Kardynałów. Rajd rozpocznie się Mszą Św. w Pastwiskach po której uczestnicy rajdu przewiezieni zostaną autokarami do Komańczy. Trasa będzie biegła z Komańczy  do Pastwisk, gdzie odbędzie się zakończenie rajdu. Na placu sportowym Orlika w Pastwiskach, będzie czekać na uczestników posiłek oraz koncert piosenki turystycznej i bieszczadzkiej. Wpisowe 10 zł.  

Zapisów i bliższych informacji udziela Henryk Maksymik: tel. 609 554 519.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

 

Przesłanie na VII Rajd 2K – 60 lat temu w Rzymie

Ubiegłoroczne przesłanie odnosiło się do 1050 rocznicy przyjęcia chrztu przez polskiego władcę i zapoczątkowania wchodzenia państwa Piastów w obręb cywilizacji europejskiej. W tym roku w naszym przesłaniu rocznica nie tak imponująca, ale przypominająca o bodaj najważniejszym wydarzeniu w historii nowożytnej Europy.  

W 1957 roku doszło do podpisania Traktatów Rzymskich, które dały podstawę Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej, a która po zakończeniu zimnej wojny przekształciła się w Unię Europejską. To wielki moment w dziejach Europy. Odwieczna tęsknota Europejczyków do życia w pokoju, w konfederacyjnym związku narodów nareszcie się ziściła. Plany tego rodzaju snuli od XIV wieku królowie, książęta, ich doradcy, filozofowie, a także duchowni, a wśród nich słynny opat de Saint-Pierre, autor jednego z najbardziej ambitnych projektów wiecznego pokoju w zjednoczonej Europie (początek XVIII w.). Byli wśród nich liczni Polacy: król Stanisław Leszczyński, ks. Kajetan Skrzetuski z zakonu pijarów, książę Adam Jerzy Czartoryski oraz Wojciech B. Jastrzębowski. Idea proroczej „Konstytucji dla Europy” Jastrzębowskiego pojawiła się czasie krwawej bitwy pod Olszynką Grochowską w 1831 roku, w której uczestniczył jako powstaniec listopadowy.

Traktaty Rzymskie, dla których punktem wyjścia był kilka lat wcześniejszy plan Schumana (jego proces beatyfikacyjny jest w toku) dały początek procesowi integracji europejskiej. Jej sens i istota da się zamknąć w triadzie: pokój-wolność-dobrobyt. Nigdy wcześniej Europa nie zaznała tak długiego okresu pokoju, wolności narodów i obywateli oraz rozwoju gospodarczego, który w bezprecedensowo krótkim czasie i stopniu podniósł poziom życia na całym kontynencie. Europa na nowo zaczęła promieniować bogactwem swej różnorodności i kultury. Zdarzały się w tym okresie kryzysy, błędy i słabości, jak w życiu każdego człowieka i społeczności, ale to nadal nasza „rodzinna Europa” (Cz. Miłosz) jest uznawana za najpiękniejsze, najbardziej ludzkie miejsce na świecie.

Od 2004 roku jesteśmy pełnoprawnym uczestnikiem tej Wspólnoty. Marzyły o tym pokolenia, wielu oddało za to życie. Pragnął tego dla swej ojczyzny Święty Patron naszego rajdu. Z Rzymu i w czasie pobytów w Polsce Jan Paweł II zachęcał Polaków do wysiłku na rzecz członkostwa w Unii Europejskiej. Maszerując dzisiaj także Jego szlakiem pamiętajmy o tym, co Wspólnota Europejska dała narodom Europy oraz co dała każdemu z nas. Ale to dzieło wielkich Europejczyków, głównie  chrześcijańskich demokratów, nie przetrwa, jeśli pozostaniemy obojętni na jego przyszłość, obojętni na próby jego zniszczenia przez tych, którzy nie pamiętają historii, nie chcą pamiętać jak wyglądała Europa w 1918 czy 1945 roku.     

W tym roku trasa naszego rajdu prowadzi ponownie w kierunku odwrotnym, z Komańczy do Pastwisk. Do Komańczy – autokarem. W połowie trasy posiłek. Zakończenie na placu sportowym Orlika w Pastwiskach, gdzie czeka na nas kolejny posiłek oraz koncert piosenki turystycznej i bieszczadzkiej w wykonaniu dwóch utalentowanych Bieszczadników z Cisnej. Na drogę - jak zwykle - plecak z małym „co nie co” oraz okryciem wierzchnim na wypadek deszczu. Zresztą, dobrą pogodę i ochotę do śpiewu zabieramy ze sobą w sercach.

Do zobaczenia rankiem 5 sierpnia przed Domem Ludowym w Pastwiskach i na trasie!

                                                                       Komandor rajdu, Roman Kuźniar

Obraz na stronie plakat__VII_BESKIDZKI_RAJD_SLADAMI_DWyiCH_KARDYNAA-1.jpg

UG Zarszyn

Komentarze   

+3 #2 Poland 2017-08-26 06:41
Staszek zamknij ten swój prawacki ryj raz na zawsze.
Cytować
-5 #1 stanislaw 2017-08-04 08:41
Aktywny KOD-ziarz komandorem rajdu Dwóch Kardynałów.
Tęczowe przesłanie
Powiatowy PiS udaje,że nie ma problemu
Miejscowi proboszczowie milczą
Władze Gminy w imię chorej idei współpracy ze wszystkimi pewnie i płk.Mazgułę zaproszą na lekcje historii dla młodzieży
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież