163040246 128608399269625 1538684182624576779 n

Partnerzy

podkarpacie
ustrzyki
besko
ebukowsko-jpg
izagorz-jpg
etyrawa-jpg
ekomancza-jpg
lesko
zarszyn
brzozow
wbieszczadach.net
wsanok
 

Zostań

Zostań fotoreporterem ezarszyn.pl Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!
Kontakt z redakcją:

E-mail: redakcja@ezarszyn.pl

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 

Pod patronatem

LOGO ORKIESTRY

logo posada

Reklama

Detektor burzowy w Gminie Zarszyn

GMINA ZARSZYN / Obecnie pogoda w naszym kraju okazuje się bardzo kapryśna, a gwałtowne burze zagrażają nie tylko budynkom, ale również ludziom. Ważne jest więc monitorowanie zjawisk atmosferycznych i działania zapobiegawcze, które pozwolą uniknąć lub zredukować skutki niepożądanych zjawisk meteorologicznych. Od kilku dni mieszkańcy gminy Zarszyn mogą korzystać z detektora burzowego, czyli wykrywacza piorunów służącego do identyfikowania obszarów narażonych na burze z wyładowaniami atmosferycznymi i ostrzegania przed związanymi z tym zagrożeniami.

11141144 943510539003786 6498883898492788349 n

Detektor został zamontowany przez firmę ECOKLIMA z Goczałkowic na budynku Urzędu Gminy i kosztował około 4 tys. zł. Jego zadanie polega głównie na śledzeniu rozwoju i przemieszczania komórek burzowych, a także na identyfikacji wyładowań atmosferycznych. Dane uzyskane w ten sposób są przydatne przy zapewnianiu bezpieczeństwa ludziom oraz zabezpieczaniu obiektów i imprez masowych. Okazują się również pomocne w pracy Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz służb publicznych, głównie straży pożarnej.

Jak działa detektor burzowy?

Działanie detektora obrazują dwie mapy. Pierwsza pokazuje obszary o dużej i częstej aktywności burzowej. Wyładowania atmosferyczne są na niej przedstawione za pomocą różnych kolorów (od najsłabszego niebieskiego, poprzez zielony, pomarańczowy, aż do koloru białego, który oznacza aktywność ekstremalną). Wyładowania mogą być dodatnie lub ujemne, chmura-chmura lub chmura-ziemia.

Na drugiej mapie można zobaczyć obszary, na których aktualnie występuje aktywność burzowa w postaci klinów. Kolor klinów oznacza siłę aktywności burzowej. Oznaczenia kolorami są interpretowane w ten sam sposób, co wyładowania atmosferyczne na pierwszej mapie.

Na obydwu mapach znajduje się po jednym czerwonym kręgu o promieniu 40 km. Uwidaczniane są na nim szczegółowe wskazania detektora w Gminie Zarszyn.

Na stronie można również zapoznać się ze statystykami z ostatnich 24 h lub danymi z ostatnich 10 minut oraz z wykresem aktywności burzowej. Strona jest aktualizowana na bieżąco.

Aby skorzystać z wykrywacza wystarczy wejść na stronę internetową Urzędu Gminy Zarszyn i kliknąć w zakładkę detektora po lewej

detektor burzy

lub po prostu kliknąć w link: http://www.stacjameteo.pl/detektory_eu/zarszyn.php

Detektor burzowy można zobaczyć też na urządzeniach mobilnych pod adresem:

 http://www.stacjameteo.pl/detektory_eu/zarszyn.php

 

at

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież