163040246 128608399269625 1538684182624576779 n

Partnerzy

podkarpacie
ustrzyki
besko
ebukowsko-jpg
izagorz-jpg
etyrawa-jpg
ekomancza-jpg
lesko
zarszyn
brzozow
wbieszczadach.net
wsanok
 

Zostań

Zostań fotoreporterem ezarszyn.pl Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!
Kontakt z redakcją:

E-mail: redakcja@ezarszyn.pl

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 

Pod patronatem

LOGO ORKIESTRY

logo posada

Reklama

"Żyj bezpiecznie - baw się bezpiecznie" - strażacy OSP Zarszyn gościli w remizie uczniów SP Zarszyn FOTO

ZARSZYN / W tym tygodniu, we wtorek zakończyły się kilkudniowe spotkania strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zarszynie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Zarszynie. Zajęcia odbyły się w ramach programu pod hasłem "Żyj bezpiecznie - baw się bezpiecznie". W tym czasie wszyscy uczniowie zarszyńskiej placówki zapoznali się m.in. z zasadami udzielania pierwszej pomocy i mieli okazję uczestniczyć w odpowiednich ćwiczeniach.

14008 640786322720824 740101100728910710 n

Pierwsze spotkanie miało miejsce 27 kwietnia 2015 roku. W ten dzień strażaków odwiedzili najmłodsi uczniowie z "zerówki" i klasy I. Zajęcia przeprowadził Paweł Trelewicz wraz ze Zbigniewem Ciupką i Krzysztofem Szurlejem. Na samym początku dzieci obejrzały bajkę edukacyjną o Bolku i Lolku. Po zakończonym seansie musiały rozpoznać, które przedmioty przedstawione w filmiku są niebezpieczne i wyjaśnić dlaczego. Poza tym dzieci losowały pytania odnośnie sytuacji zagrażających życiu, na które musiały odpowiedzieć. Strażacy zapoznali najmłodszych z zasadami pierwszej pomocy, numerami alarmowymi oraz wskazówki, jak rozmawiać z operatorem numeru 112. Zajęcia zakończyły się wspólnym pamiątkowym zdjęciem przed remizą w Zarszynie, a dzieci otrzymały kalendarze na pamiątkę oraz jabłka.

Dzień później strażaków odwiedzili uczniowie z klasy 6 SP Zarszyn. Druhowie skupili się głównie na wiedzy praktycznej, którą starali się przekazać dzieciom. Szóstoklasiści nauczyli się m.in. układania poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, udzielania pierwszej pomocy przy omdleniach, zakrztuszeniach, skaleczeniach, urazach kości i stawów, a także sposobu wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Uczniowie chętnie wykonywali powierzone zadania i zadawali mnóstwo pytań, tym samym wykazując duże zainteresowanie przedstawionym tematem.

Strażaków odwiedzili również uczniowie z klas II i III, którzy także z dużym zainteresowaniem chłonęli prezentowany przez druhów materiał. W tych zajęciach uczestniczył również specjalny gość, Dawid Szul, zawodowy strażak, który opowiedział dzieciom, na czym polega jego praca, z jakimi zdarzeniami najczęściej się spotyka oraz jak przebiegały akcje, w których brał udział.

Po majowym weekendzie w remizie gościli piątoklasiści, a wraz z nimi Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zarszynie, pani Anna Ćwiąkała, która z zainteresowanie obserwowała przebieg zajęć. Strażacy w tym dniu przeprowadzili symulowaną rozmowę z dyspozytorem numeru alarmowego oraz odegrali scenkę jak zachować się na miejscu wypadku i jakie czynności należy podjąć w takim momencie. Poza tym dzieci wspólnie z druhami wymienili sytuacje zagrażające życiu. Piątoklasiści nauczyli się, jak postępować w wypadku krwotoków. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim zajęcia praktyczne, w tym nauka poprawnej resuscytacji.

W ostatni dzień zajęć gośćmi strażaków byli uczniowie z klasy IV, którzy tak jak poprzednio ich koledzy i koleżanki zapoznali się z podstawowymi wiadomościami na temat pierwszej pomocy i wykonywali ćwiczenia zadawane przez druhów.

Na zakończenie strażacy odwiedzili Szkołę Podstawową w Zarszynie, przekazując wszystkim klasom pamiątkowe dyplomy gratulacyjne. Z kolei Dyrektor placówki, pani Anna Ćwiąkała w imieniu swoich uczniów podarowała druhom z OSP Zarszyn "Akt podziękowania", który od tej pory zdobi ścianę remizy.

Na podstawie: facebook.com/OSP Zarszyn

 

 

FOTO: facebook.com/OSP Zarszyn

Komentarze   

+2 #4 OSP Zarszyn 2015-05-07 19:46
Panie ratownik nasze spotkanie z dziećmi z każdej klasy osobno były dopasowane tematycznie do wieku słuchaczy a ty nawet nie przeczytałeś całego opisu tylko pooglądałeś zdjęcia. Dzieci Nauczyciele i My jesteśmy zadowoleni z przebiegu zajęć które wykonaliśmy oczywiście charytatywnie przez pięć dni. Pozdrawiam i liczę że udzieliłem wyczerpującej odpowiedzi.
Cytować
-3 #3 ratownik 2015-05-07 14:46
Szkolenie zrobione na pokaz. Zamiast uczyć dzieci podstaw pierwszej pomocy to strażacy chwalą się sprzętem medycznym.
Cytować
0 #2 nina 2015-05-07 14:45
Cytuję pedro:
praktycznie wszystko na tej stronie jest kopiuj--> wklej no oprócz zdjęć z meczy

Cytuję pedro:
praktycznie wszystko na tej stronie jest kopiuj--> wklej no oprócz zdjęć z meczy

no cóż dopatrzyłam się jeszcze innych rzeczy oprócz "kopiuj wklej", są zdjęcia z różnych wydarzeń, imprez, z sesji, videorelacje, więc nie oskarżaj, że wszystko jest tylko kopiowane :P
Cytować
-2 #1 pedro 2015-05-07 08:09
praktycznie wszystko na tej stronie jest kopiuj--> wklej no oprócz zdjęć z meczy
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież