dufrat3

 

reklama desperado 780x120px

Partnerzy

podkarpacie
ustrzyki
besko
ebukowsko-jpg
izagorz-jpg
etyrawa-jpg
ekomancza-jpg
lesko
zarszyn
brzozow
wbieszczadach.net
wsanok
 

Zostań

Zostań fotoreporterem ezarszyn.pl Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!
Kontakt z redakcją:

E-mail: redakcja@ezarszyn.pl

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 

Pod patronatem

LOGO ORKIESTRY

logo posada

Reklama

Wojenko, wojenko... - Rekonstrukcja Historyczna w Nowosielcach FOTO i VIDEO

NOWOSIELCE / W minioną niedzielę odbyły się uroczystości drugiego dnia Rekonstrukcji Historycznej wydarzeń 1944 roku w Nowosielcach. Punkt główny dnia rozpoczął się około godziny 15.00 na stoku góry Dąbrowa pomiędzy Nowosielcami a Pielnią. Mimo, że widmo deszczu wisiało nad głowami publiczności w postaci pochmurnego nieba, udało się przeprowadzić rekonstrukcję bez problemów, a dżdżysty dzień dodawał dramatyzmu przedstawianym wydarzeniom.

DSC 4964 Kopiowanie Kopiowanie

 

 

 

Na rekonstrukcję przybyli licznie mieszkańcy Nowosielec i okolic. Funkcję lektora, który wprowadził widzów w historyczne zawiłości pełnił dr hab. Andrzej Olejko. W role żołnierzy niemieckich oraz słowackich wcielili się członkowie Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej „San”. Odpowiednie przygotowanie pirotechniczne widowiska zapewnił pirotechnik, Artur Sobieraj.

Po zakończonej rekonstrukcji w Parku przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego można było wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej "Lutnia" z Zarszyna. Na terenie szkoły na dorosłych i dzieci czekało wiele atrakcji, m.in. przygotowane przez "Gniewoszanki" posiłki, dmuchany zamek, pokazy Straży Granicznej, Patrolu Konnego Policji, Straży Pożarnej, pokazy akrobatyki artystycznej, występy Grupy Wokalno-Instrumentalnej z Nowosielec, Grupy Obrzędowej Stowarzyszenia KGW "Gniewoszanki" oraz zespołu WYMIATACZE.

W uroczystościach uczestniczyli, m.in. Wójt Gminy Zarszyn, Andrzej Betlej, Wicewojewoda Podkarpacka, Grażyna Borek, Zastępca Wójta Gminy Zarszyn, Zbigniew Dec, Przewodniczący Rady Gminy Zarszyn, Janusz Konieczny, Komendant KPP w Sanoku, Grzegorz Matyniak, Komendant PSP w Sanoku, Krzysztof Dżugan, Franciszek Geisler, Zastępca Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sanoku, Tomasz Żyłka, generał January Komański z żoną oraz goście ze Słowacji.

Osobom oraz przedstawicielom instytucji zaangażowanym w przygotowanie i przebieg Rekonstrukcji Wójt Gminy Zarszyn, Andrzej Betlej wręczył podziękowania oraz okolicznościowe statuetki. Kilka słów do publiczności w imieniu Wojewody Podkarpackiej skierowała Wicewojewoda Podkarpacka, Grażyna Borek.

Uroczystości odbyły się w ramach projektu „Poszukiwacze wielokulturowej historii pogranicza”. Zostały one sfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013.

 

at

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

 

Komentarze   

-3 #8 stanisław 2015-06-23 17:13
Ej... orzełek a kiedy to macie święto "chłopa i baby"? Władze gminy celebrują datę rozpoczęcia sowieckiej okupacji a orzełek wraca do pogańskich guseł. Ale gmina się trafiła.
Cytować
+1 #7 Orzełek 2015-06-23 15:50
Cytuję stanisław:
Jak wynika z badań, wyborcy Platformy Obywatelskiej
to przeważnie ludzie o niskim stopniu inteligencji, nie potrafiący samodzielnie dokonywać analizy zdarzeń politycznych, łatwo ulegający propagandzie rozsiewanej cynicznie w obronie starego układu i nie orientujący się w zagadnieniach własnego krajustachu weź pigułkę!
Cytować
-3 #6 stanisław 2015-06-22 22:18
Jak wynika z badań, wyborcy Platformy Obywatelskiej
to przeważnie ludzie o niskim stopniu inteligencji, nie potrafiący samodzielnie dokonywać analizy zdarzeń politycznych, łatwo ulegający propagandzie rozsiewanej cynicznie w obronie starego układu i nie orientujący się w zagadnieniach własnego kraju
Cytować
+2 #5 Ela 2015-06-19 21:29
Niestety w Polsce żyje wielu oszolomow takich jak Stanisław.
Cytować
+4 #4 robert 2015-06-18 05:50
Staszek taka byla historia.to może jeszcze propagują nazizm co? Bo biegają tam w mundurach wermachtu. Zejdź chlopie na ziemie.
Cytować
-5 #3 stanisław 2015-06-17 15:12
U ciebie kolego to intensywne myślenie skończyło się pewnie po obejrzeniu ostatniego odcinka "Czterej pancerni i pies"
Cytować
+2 #2 Dlugie 2015-06-15 21:40
Staszek! Skończ pierdolic zacznij myśleć!
Cytować
-5 #1 stanisław 2015-06-15 15:43
Czyżby UG w Zarszynie gloryfikował komunistycznych okupantów? Jaki to wzór dla młodzieży w naszej gminie
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież