dufrat3

 

reklama desperado 780x120px

Partnerzy

podkarpacie
ustrzyki
besko
ebukowsko-jpg
izagorz-jpg
etyrawa-jpg
ekomancza-jpg
lesko
zarszyn
brzozow
wbieszczadach.net
wsanok
 

Zostań

Zostań fotoreporterem ezarszyn.pl Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!
Kontakt z redakcją:

E-mail: redakcja@ezarszyn.pl

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 

Pod patronatem

LOGO ORKIESTRY

logo posada

Reklama

Numizmaty, mundury, bagnety, pociski... - wystawa militariów w Zarszynie FOTO i VIDEO

ZARSZYN / Ostatni weekend okazał się wielką gratką dla wszystkich miłośników militariów z okresu I i II wojny światowej. Wszystko dzięki Stowarzyszeniu "Inicjatywa" w Zarszynie, która w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym "Galicja" zorganizowała na sali w Domu Ludowym w Zarszynie ekspozycję broni i pamiątek z okresu wojennego.

DSC 0204 Kopiowanie Kopiowanie

 

 

Wydarzenie zainicjowali dwaj mieszkańcy Gminy Zarszyn, Bogdan Marszał oraz Mateusz Gajewski, którzy pasjonują się militariami. W sobotę oficjalnie otwarto wystawę, zaś w niedzielę każdy mieszkaniec gminy mógł zobaczyć zaprezentowane zbiory w godzinach od 9.00 do 18.00. A było warto, bo kolekcja przedstawiała się imponująco. Wśród pokazanych przedmiotów znalazły się: monety, umundurowanie, odznaczenia, medale, bagnety, noże, karabiny, łuski, pociski, zdjęcia, dokumenty, granaty, karabiny i wiele, wiele innych przedmiotów. Na otwarciu wśród zaproszonych gości nie zabrakło członków Stowarzyszenia "Inicjatywa", członków Stowarzyszenia "Galicja", Wójta Gminy Zarszyn, Andrzeja Betleja, generała brygady Januarego Komańskiego oraz Ryszarda Stączka, członka Związku Weteranów i Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego.

W tej chwili w Polsce jest dużo grup rekonstrukcyjnych odtwarzających walki, - mówił generał January Komański w swoim wystąpieniu- ale też dużo grup jest takich zapaleńców, poszukiwaczy, którzy udowadniają naszą historię na podstawie eksponatów znalezionych w lasach, jarach, wykopach itd. Jesteśmy świadkami tego, że można jeszcze znaleźć w naszej polskiej ziemi różnego rodzaju zabytki wojskowe.

 

Wystawa powinna być ciekawa w szczególności dla młodego pokolenia, bo młodzi ludzie tych eksponatów nie widzieli, a będą mieli okazję zobaczyć, jaka broń w okresie I czy II wojny światowej była stosowana w walkach - dodał Wójt Gminy Zarszyn, Andrzej Betlej.

Uważam, że jest to inicjatywa szczególna, zwłaszcza dla nas, dla tych ludzi, którzy byli już dorosłymi w latach wojny - opowiadał Ryszard Stączek. - Obecność na tej imprezie jest dla mnie swoistą podróżą w czasie, powrotem do moich młodych lat. Są to pamiątki, które w każdym domu można było znaleźć. Są one materialnym potwierdzeniem naszej historii. Sądzę, że te wszystkie sprawy, które sobie dzisiaj odtwarzamy, trzeba pokazywać młodszym od nas. Moim zdaniem powinno się organizować tego typu wystawy stałe lub objazdowe, które mogłaby zobaczyć młodzież, która dzisiaj nie jest doszkolona wojskowo. Nie ma zasadniczej służby wojskowej, a dzisiejsze posługiwanie się nowoczesną bronią wymaga wykształcenia, wiedzy i praktyki. Należnym jest nam do oddania hołd za spokój i pokój tych siedemdziesięciu lat. Ta troska i gwarancja bezpieczeństwa narodowego niesie nam wszystkim pewność swobody, pewność spokoju dla nas, dla dzieci i jeszcze młodszych pokoleń.

Na naszych oczach i w tym momencie odchodzi ostatnie pokolenie świadków tamtych tragicznych dni, - zaznaczył Mateusz Gajewski, jeden z pomysłodawców - dni, o których za kilka lat opowiedzą jedynie książki i filmy oraz przedmioty zachowane przez pasjonatów odnawiane, konserwowane, eksponowane w muzeach i prywatnych kolekcjach.

Oprócz eksponatów można było również podziwiać dioramę przygotowaną przez Bogdana Marszała, jednego z inicjatorów wystawy. Makieta modelarska przedstawiała scenę bitwy pomiędzy żołnierzami niemieckimi i rosyjskimi. Patronat nad wystawą objął Wójt Gminy Zarszyn, Andrzej Betlej.

Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne ”Galicja" zrzesza ludzi, którzy dzielą się ze sobą wiedzą historyczną i propagują działalność eksploracyjną, mającą za zadanie ochronę szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego Polski. Stowarzyszenie propaguje i przekazuje wiedzę na temat reliktów przeszłości związanych z historią Polski i jej dokumentowaniem. Członkowie organizacji dbają o miejsca pochówku żołnierzy walczących w I i II wojnie światowej na terenie Podkarpacia. W ramach swojej działalności podejmują działania edukacyjne z tego zakresu, mające na celu zainteresowanie młodzieży historią naszego regionu i kraju.

Anna Twardy

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież