163040246 128608399269625 1538684182624576779 n

Partnerzy

podkarpacie
ustrzyki
besko
ebukowsko-jpg
izagorz-jpg
etyrawa-jpg
ekomancza-jpg
lesko
zarszyn
brzozow
wbieszczadach.net
wsanok
 

Zostań

Zostań fotoreporterem ezarszyn.pl Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!
Kontakt z redakcją:

E-mail: redakcja@ezarszyn.pl

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 

Pod patronatem

LOGO ORKIESTRY

logo posada

Reklama

W podróży do przeszłości - wystawa starej fotografii w Długiem FOTO i VIDEO

DŁUGIE / W ostatnią niedzielę i poniedziałek mieszkańcy Długiego i okolic mogli zobaczyć w sali Domu Ludowego wspaniałą wystawę starej fotografii "Długie dawniej...", będącą zbiorem pamiątek oraz zdjęć z minionego wieku. Za organizację ekspozycji odpowiadało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Kobiet Gminy Zarszyn, zaś główną inicjatorką była pani Alicja Szul, która z pomocą mieszkanek Długiego stworzyła fascynujący, historyczny obraz społeczeństwa tej miejscowości.

 DSC 0267 Kopiowanie Kopiowanie

 

 

Wystawę mieszkańcy wsi mogli oglądać od godziny 12.00 do 18.00 w niedzielę i poniedziałek. Zaprezentowany zbiór tworzyły przede wszystkim fotografie: ślubne, komunijne, rodzinne, wojskowe, okazjonalne, przedstawiające życie codzienne mieszkańców; portrety, mapy, dokumenty: świadectwa chrztu, ślubu, dokumenty tożsamości, pisma urzędowe, prasa, przedmioty codziennego użytku: żelazko, maselnica, kołowrotek, radio, stroje, obrazy o tematyce religijnej oraz wiele innych cennych rzeczy. Ekspozycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Wystawę zwiedzili również uczniowie Gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej w Długiem. W tematykę minionych lat młodzież i dzieci wprowadziła pani Maria Grabowska, współinicjatorka wystawy i pasjonatka historii oraz losów lokalnej społeczności. Pani Grabowska była również jedną z wielu osób, które udostępniły swoje rodzinne pamiątki na potrzeby ekspozycji.

Odpowiednią aranżacją sali, która wprowadziła zwiedzających w atmosferę dawnych lat, zajęła się pani Bożena Kuzian. W pracach nad organizacją ekspozycji brały również udział m.in. panie: Maria Grabowska, Maria Ciupka, Kazimiera Haniak, Zofia Florian, Zdzisława Wojtal. Na chwilę obecną była to jedyna okazja do obejrzenia tego zbioru. Jednym z marzeń pani Alicji Szul jest stworzenie Izby Regionalnej, w której można byłoby zamieścić tę ekspozycję na stałe.

 

Często mówi się, że coś trzeba zachować od zapomnienia, gdyż to, co nas określa, to nie tylko teraźniejszość i przyszłość, ale przede wszystkim przeszłość. To ona kształtuje naszą osobowość, określa kim jesteśmy, wpływa na naszą tożsamość, ale również buduje i tworzy kulturę, obyczaje oraz tradycję. Kim bylibyśmy bez naszych przodków, bez ich historii, ich dokonań?

Tym bardziej doniosła wydaje się inicjatywa, z którą wystąpiły członkinie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Kobiet Gminy Zarszyn. Potężny zbiór fotografii, dokumentów oraz przedmiotów codziennego użytku jest nie tylko doskonałą lekcją lokalnej historii, ale również pewnego rodzaju hołdem dla ludzi, którzy społeczność tej miejscowości niegdyś tworzyli.

at

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież