163040246 128608399269625 1538684182624576779 n

Partnerzy

podkarpacie
ustrzyki
besko
ebukowsko-jpg
izagorz-jpg
etyrawa-jpg
ekomancza-jpg
lesko
zarszyn
brzozow
wbieszczadach.net
wsanok
 

Zostań

Zostań fotoreporterem ezarszyn.pl Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!
Kontakt z redakcją:

E-mail: redakcja@ezarszyn.pl

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 

Pod patronatem

LOGO ORKIESTRY

logo posada

Reklama

Chata Łemkowska w Odrzechowej oficjalnie otwarta FOTO i VIDEO

ODRZECHOWA / W dniu 8 maja 2015 roku w miejscowości Odrzechowa odbył się Dzień Otwarty Funduszy Europejskich połączony z oficjalnym otwarcie tak zwanej Chaty Łemkowskiej. Wydarzenie składało się z dwóch części: konferencji oraz otwarcia amfiteatru.

DSC 0195 Kopiowanie Kopiowanie

 

 

Uroczystości rozpoczęły się w świetlicy opiekuńczo-wychowawczej w dawnym Domu Ludowym w Odrzechowej, gdzie zebrani mogli zapoznać się z informacjami na temat projektu „Tematyczne wioski pogranicza polsko-słowackiego” dzięki prezentacji przygotowanej przez panią Bogumiłę Bętkowską. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Pani Bętkowska jako koordynatorka projektu przedstawiła cele projektu, jego realizację, przeprowadzone warsztaty itd.

Następnie pani Monika Garbowska przybliżyła publiczności historię wsi Odrzechowa oraz sylwetki znanych osób związanych z tą miejscowością. Atrakcje, które można zobaczyć w Odrzechowej, w krótkiej prezentacji pod nazwą „Krainą dywaników, bajek, hucuła i zbójów” omówiła pani Bogumiła Bętkowska. Ostatnim punktem konferencji był krótki seans filmowy „W krainie hucuła”.

Następnie zebrani goście mogli obejrzeć zbiór rękodzieł Galerii po Zbóju, którego prace wykonano w czasie kilkudniowych warsztatów tematycznych (m.in. tkackich). Eksponaty zachwyciły uczestników, którzy mieli okazję wpisać się do księgi pamiątkowej.

Dużą atrakcją dla gości był przejazd wozami taborowymi do Chaty Łemkowskiej. Otwarcia amfiteatru dokonali: Wójt Gminy Zarszyn, pan Andrzej Betlej, Przewodniczący Rady Gminy Zarszyn, pan Janusz Konieczny, sołtys Odrzechowej, pan Józef Kocoń oraz wykonawca inwestycji, pan Wojciech Haduch.

Następnie odbyła się część artystyczna. Jako pierwsza wystąpiła Młodzieżowa Grupa Wokalno-Instrumentalna z Nowosielec, która działa już drugi rok pod okiem pana Mieczysława Węgrzyna. W swoim bogatym repertuarze wykonuje pieśni patriotyczne, ludowe, kolędy oraz pastorałki, uświetniając różne uroczystości gminne i lokalne. Później wystąpił Zespół z Koszarowiez ze Słowacji, który swoimi wykonaniami zachwycił publiczność, za co został nagrodzony gromkimi brawami, a po nim zespół „Jesienne Róże” z Odrzechowej, który powstał w ramach projektu dla seniorów. Na koniec dla widzów zaśpiewało i zagrało Trio – Kremenaros z Zagórza.

W czasie występów można było skosztować licznych tradycyjnych dań, w tym również potraw z pieca, przygotowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju wsi Odrzechowa oraz Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Kobiet Gminy Zarszyn.

Wśród zaproszonych gości byli obecni m.in.: Wójt Gminy Zarszyn, pan Andrzej Betlej, Przewodniczący Rady Gminy, pan Janusz Konieczny, zastępca Wójta Gminy Zarszyn, pan Zbigniew Dec oraz pani Barbara Inglot, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Euroregionu Karpackiego Polska, które w tym roku jest współorganizatorem dni otwartych Funduszy Europejskich.

Koncertowa Chata Łemkowska w Odrzechowej powstała w ramach projektu „Budowa zadaszonej wiaty ze sceną i zapleczem w Odrzechowej” w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju PROW lata 2007-2013 dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”. Jest to największy obiekt tego typu w gminie Zarszyn. Posiada scenę, część taneczną, w środku znajduje się piec do chleba i ławo-stoły. Powstało również piesze dojście do wiaty.

at

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież