163040246 128608399269625 1538684182624576779 n

Partnerzy

podkarpacie
ustrzyki
besko
ebukowsko-jpg
izagorz-jpg
etyrawa-jpg
ekomancza-jpg
lesko
zarszyn
brzozow
wbieszczadach.net
wsanok
 

Zostań

Zostań fotoreporterem ezarszyn.pl Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!
Kontakt z redakcją:

E-mail: redakcja@ezarszyn.pl

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 

Pod patronatem

LOGO ORKIESTRY

logo posada

Reklama

Odszkodowanie z OC, a podatek VAT – kiedy możemy dokonać odliczenia?

Kwestie podatkowe nie omijają sfery odszkodowawczej. Bardzo newralgiczną dla poszkodowanych kwestią jest wypłata roszczeń odszkodowawczych pomniejszonych o podatek VAT. Kiedy ubezpieczyciel może zaniżyć świadczenie o podatek VAT? W dalszej części artykułu rozwiejemy wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

oszacowanie szkody
Kiedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z VAT?
Kierowcy, którzy pojazd użytkują do celów prywatnych i nie prowadzą działalności gospodarczej zawsze otrzymują odszkodowania z VAT. Ubezpieczyciel w przypadku osób fizycznych nie prowadzących firm nie może obniżać świadczeń o wartość podatku VAT. W tej kontrowersyjnej sprawie stanowisko zajął Sąd Najwyższych w 2007 roku stwierdzając, że podatek VAT musi być wliczony do kwoty odszkodowania. Osoby fizyczne nabywają wszelkie usługi towary zawsze w cenie brutto, nie mają też możliwości odliczania VATu. Należy też zaznaczyć, że Sąd Najwyższe ustosunkował się, również do przedsiębiorców nie będących płatnikami VAT. W ich przypadku odszkodowanie powinno być wypłacone z VAT. Kierowca ten nabywając części, czy dokonując naprawy nie ma możliwości odliczenia podatku VAT od dokonanych zakupów.


Kiedy poszkodowany otrzyma odszkodowanie bez VAT?
Kwota wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania może zostać obniżona o wartość VAT tylko, gdy poszkodowany kierowca prowadzi działalność gospodarczą, a przy tym jest płatnikiem VAT. Stawka odszkodowania może być pomniejszona o wartość podatku, który mieści się w stawce, jaką odliczy od naliczanego później przy zakupach podatku od towarów i usług.


Odszkodowanie bez VAT niesłusznie pomniejszone, co robić?
Niewłaściwe oszacowanie szkody nie powinno pozostać bez odzewu poszkodowanego. Niestety, zdarzają się przypadki niesłusznego obniżania odszkodowania o wartość podatku. Takie działanie szkodzi poszkodowanemu, gdyż nie wpisuje się w zasadę pełnej rekompensaty powstałej szkody. Zaniżona suma uniemożliwia poszkodowanym przywrócenie stanu pojazdu sprzed wypadku. Jak powinien poszkodowany zawalczyć o należne środki? Poszkodowany ma dwie możliwości rozwiązania kłopotliwej sytuacji z zaniżonym odszkodowaniem:

  • odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – w oficjalnym piśmie złożonym do właściwego ubezpieczyciela należy wskazać, że wypłacona suma odszkodowania została pomniejszona niesłusznie o kwotę podatku VAT. Ubezpieczyciel ma obowiązek ustosunkować się do otrzymanego pisma. Niestety składanie odwołania rozciąga wypłatę odszkodowania zdecydowanie w czasie.
  • dopłata do odszkodowania – poszkodowany nie musi samodzielnie borykać się z ubezpieczycielem, gdyż może skorzystać z dopłaty do odszkodowania. Zgłaszając się do doświadczonej kancelarii odszkodowawczej np. Automobilis po bezpłatnej ocenie wartości szkody może otrzymać od ręki stosowne wyrównanie odszkodowania. Następnie kancelaria we własnym zakresie będzie dochodzić wyrównania od ubezpieczyciela.

Komentarze   

0 #1 bolus 2022-03-21 16:20
Gdzie szukacie swoich oc? ja widziałem w apce mpay dobre oferty
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież